Abych Vás navnadil, dvě poznámky k inflaci: inflace nesouvisí jen s množstvím peněz, ale také s fází konjunktury – ve fázi vrcholné konjunktury se vždy objevují inflační tlaky. A druhá: inflace i deflace se přelévají přes hranice, bojovat proti inflaci uvnitř země může být boj s větrnými mlýny. Příklad: v roce 2001 a 2002 Česká národní banka „bojovala“ s inflací, aby ji snížila na 3 až 4 %. Ale v téže době inflace v Německu klesla k nule a tu a tam se převrátila v deflaci. Výsledek: Inflace v ČR v r. 2002 blízká nule, některé měsíce cenová hladina dokonce klesala. ČNB oznámila, že inflace nám „podstřelila“ náš inflační cíl. Nepodstřelila. Jen centrální banka, kdyýž mířila na cíl, si nevšimla, že fouká vítr z Německa.
]]> Třeba taková směnka na 100 milionů. Můžete ji napsat. Ale tím nevznikne žádný závazek. Já jsem si napsal směnku na 1 miliardu. A nic.
Závazek ze směnky vzniká teprve okamžikem přijetí věřitelem. Věřitel je ten, kdo věří. Úvěr vznikne, když někdo uvěří.
Dejme tomu, že někdo příjme Vaši směnku. Ale to stále ještě nejsou peníze. Ještě musí uvěřit bankéř. Teprve když ten uvěří, že jste schopen dostát svému závazku, může, ale nemusí se pokusit emitovat peníze. Ale i ty peníze někdo musí přijmout. Někdo musí uvěřit bankéři. Jinak se nedostanou do oběhu.
A když už někdo přijme něčí závazek, je ochoten jej vymáhat až do krve. Soudí se, pošle exekutora. Klidně vás zničí.
Závazek, pane, není myšlenkový konstrukt, a už vůbec ne myšlenka pouhá.
]]>Hmm
Takže nic těžkého, je to olovo.
Závazek je myšlenkový konstrukt, nic virtuálnějšího než myšlenka snad ani neexistuje.
Ale jinak moc zajímavý článek.
]]>Troufám si tvrdit, že drtivá věšina z našich 200+81+1+1 politiků by takové důkazní břemeno neunesla…
]]>